niedziela, 28 kwietnia 2013

Depilacja laserowa – pozbądź się problemu na zawsze.Nadmiernie owłosione ciało w dzisiejszych kanonach jest niedopuszczalne. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. Oczywiście kobiety pod tym względem mają poprzeczkę postawioną wyżej zasadniczo miejscem owłosionym pozostaje tylko skóra głowy.
Mężczyźni też powoli poddają się tej fali i zaczynają kontrolować ekspansję włosów na swoim ciele. Do tej pory najbardziej popularnym zabiegiem pomagającym w tym problemie była depilacja woskiem wraz z rozwojem nowoczesnej kosmetyki pojawiła się alternatywa w postaci laserów.

Lasery są urządzeniami, które generują i wzmacniają jednorodne promieniowanie elektromagnetyczne. U podłoża działania lasera leży zjawisko wymuszonej emisji opisane w 1917 roku przez Alberta Einsteina.
W kosmetologii i dermatologii wykorzystuje się światło laserowe o zakresie i długości fali od 100 nm do 10600 nm. Laser stosowany do zabiegów depilacji działa powierzchownie, nie wpływa na funkcje całego organizmu. Wiązka promieni skierowana ku skórze przenika jedynie do 2 mm w głąb, co powoduje najpierw uszkodzenie mieszka potem jego stopniowy zanik, co w efekcie prowadzi do utraty włosa. Promieniowanie wydzielane przez laser pochłaniane jest przez melaninę mieszków włosowych i skóry. Odpowiednia długość wiązki światła niszczy ten barwnik, a przez to powoduje zanik mieszków włosowych i po włosach nie pozostaje nawet ślad. Dlatego też, im większy jest kontrast pomiędzy kolorem mieszka włosowego a skórą tym zabieg jest skuteczniejszy - większa ilość mieszków włosowych ulega zniszczeniu. Jeden "strzał" wiązką światła likwiduje kilkanaście i więcej włosów, które znajdują się na powierzchni skóry tworzącej plamkę o średnicy od 9x9 mm.
Aby uzyskać trwały efekt zabieg należy powtórzyć w przypadku lasera diodowego 4 - 5 razy urządzeniem IPL do 8 razy jest to uzależnione fizjologią wzrostu włosów.
Proces wzrostu włosa jest podzielony na 3 fazy :
1 faza wzrostu (anagen) – w której osiąga swoją pełną długość i jest połączony z krwiobiegiem a cebulka jest otwarta. Ta faza jest idealna do wykonania zabiegu.
2 faza przejściowa (katagen) – włos uwalnia się z brodawki i przesuwa do góry. Następuje zatrzymanie procesów rozrodczych zachodzących we włosie.
3 faza spoczynku (telogen) – włos martwieje i wypada. Zabieg przeprowadzony w tej fazie jest mało skuteczny.

Depilacja laserowa, maksymalną skuteczność ma tylko dla włosów znajdujących się w fazie wzrostu (anagen) czyli te, które widzimy na powierzchni skóry. Ponieważ fazy spoczynku są różne dla włosów zlokalizowanych w różnych okolicach ciała, różne są też odstępy między zabiegami. W przypadku twarzy, odrost pojawia się średnio 4-6 tygodni od poprzedniego zabiegu, w obrębie tułowia po ok. 6-8 tygodniach, na kończynach nawet do 3 miesięcy.

Postępowanie przed zabiegiem :

- bezpośrednio przed zabiegiem należy zgolić włosy w miejscu depilacji. Włosy nie należy usuwać mechanicznie (wosk, pęseta, depilator)  przez okres 4-6 tygodni w zależności od miejsca na ciele, można je natomiast golić aby nie przeszkadzały
- na 2 tygodnie przed zabiegiem nie można się opalać ( im większy kontrast między włosem a skórą tym lepszy efekt zabiegu)
- skóra w obrębie depilacji nie może być przesuszona i podrażniona. Dobrze jest jak jest potrzeba wykonać wcześniej peeling i nawilżyć ją.
W momencie ,,strzału” lasera możliwe jest uczucie delikatnego ukłucia bądź pieczenia. Odczucie bólu jest kwestią indywidualną – każda osoba ma inną wrażliwość. Jest też uzależnione od wrażliwości skóry, lokalizacji oraz koloru i grubości włosa.
W indywidualnych przypadkach można wcześniej zastosować znieczulający krem Emla. Nowoczesne lasery są wyposażone w chłodzącą głowicę, która ma działanie znieczulające. Bezpośrednio po zabiegu na skórze obecny jest rumień oraz obrzęk około mieszkowy, który najczęściej ustępuje od 2-3 godzin do 3 dni. Jest to prawidłowa reakcja skóry świadcząca o skuteczności zabiegu. Uszkodzone w czasie zabiegu włosy nadal pozostają w skórze i przesuwają się w kierunku jej powierzchni, co może dawać wrażenie, że włosy wciąż rosną. W tym okresie, jeśli martwe włosy są szczególnie uciążliwe (są szorstkie i sztywne), można je ogolić. Niemniej wypadają one ze skóry po ok. 2 tygodniach. Skóra robi się gładka i taka pozostaje do momentu, aż kolejne włosy przejdą z fazy spoczynku w fazę wzrostu.
Postępowanie po zabiegu:
- myć żelem bezmydłowym, mleczkiem  lub tonikiem bezalkoholowym
- nie stosować dozodorantów i antyprisperanów bezpośrednio po zabiegu – w przypadku pach stosować zasypkę lub krem np. alantan, bepanthenol
- skórę delikatnie osuszać, nie trzeć i nie drażnić
- peelingi można stosować po 2 tygodniach
- nie wolno się opalać przez 2 tygodnie nawet do miesiąca w wypadku intensywnego wystawienia na promieniowanie (wakacje w ciepłych krajach lub solarium).

Trwałość zabiegu zależy od już wspomnianego kontrastu w kolorze między włosem a skórą oraz od indywidualnej gospodarki hormonalnej oraz od zastosowanej metody. W przypadku lasera diodowego LightSheer statystycznie trwała redukcja dotyczy 86-96 % włosów. Reszta włosów może odrastać w ciągu życia, ale ich ilość jest niewielka i są one delikatne i jasne. W przypadku zaburzeń hormonalnych np.hirustyzmu należy liczyć się z wykonaniem większej ilości zabiegów i jednocześnie regulowanie zaburzeń przez leczenie u endokrynologa.
Depilacja laserm LightSheer jest bez inwazyjna i stosowana na świecie od 10 lat. Nie zanotowano żadnych niebezpiecznych efektów ubocznych. Depilacja laserem tego typu  przeszła badania kliniczne i została doceniona na Kongresie Amerykańskiego Towarzystwa Dermatologicznym w 2012 roku w San Francisco.
Metodą tą można depilować praktycznie wszystkie części ciała nawet włosy na błonach śluzowych np. głębokie bikini. Można modelować zarost np.u mężczyzn na brodzie lub przerzedzać np. klatka piersiowa.

Przeciwwskazania:

·          Świeża opalenizna naturalna – możliwość wykonania zabiegu po 2 tyg.
·         Opalenizna po solarium- możliwość wykonania zabiegu po 5 tyg.
·         Stosowanie samoopalaczy - możliwość wykonania zabiegu po 2 tyg.
·         Kosmetyki zawierające retinol - przestać stosować min. 3 tygodnie przed zabiegiem.
·         Stosowanie kremów lub maści z Vit. A, retinoidami ( np. Isotrexin, Differin, Zorac, Retin A i inne), Vit. C i kwasami owocowymi w miejscu depilowanej powierzchni - należy zakończyć  4 tygodnie  przed zabiegiem.
·         Terapia doustna retinoidami ( np. Roaccutane)   - wymaga półrocznej przerwy pomiędzy końcem kuracji a pierwszym zabiegiem.
·         Leki światłouwrażliwiające (fototoksyczne, fotoalergiczne) i zioła o takim działaniu (dziurawiec, nagietek, herbata Figura 1, 2)  - wymagają odstawienia na 1 tydzień przed zabiegiem.
·         Infekcja typu opryszczka wargowa lub płciowa – zabieg  depilacji w tym miejscu jest możliwy do przeprowadzenia  miesiąc po przebytej infekcji.
·         Zabieg kosmetyczny oczyszczania twarzy – jest możliwy 7 dni przed zabiegiem lub 14 dni po zabiegu.
·         Stosowanie preparatów o działaniu złuszczającym (peeling) – wymagają odstawienia na 1 tydzień przed zabiegiem.
·         Obecność znamion barwnikowych na skórze.
·         Skłonność do bliznowców i przebarwień.
·         Owrzodzenia żylakowe.
·         ciąża
·         fotodermatozy i choroby pęcherzowe skóry
·         bielactwo i łuszczyca
·         aktywne infekcje skóry
·         kolor włosów- jasne, siwe, rude


W razie pytań służę pomocą :) studio@mistic.net.pl – Kasia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz