niedziela, 21 kwietnia 2013

Pielęgnacja twarzy w domuPielęgnacja twarzy w domu nie musi być trudna. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest jej mycie. 
Większość kłopotów ze skórą rozpoczyna się od jej nieprawidłowego mycia.

Powierzchnia skóry ma odczyn kwaśny pH 5-6. Skórę chroni ochronny płaszcz białkowo-lipidowy, w którego skład wchodzą wydzieliny gruczołów łojowych i potowych znajdujących się w skórze. Te naturalne właściwości skóry chronią ją przed bakteriami i różnego rodzaju grzybami chorobotwórczymi.

Jeśli twarz potraktujemy mydłem, której jest produktem zasadowym pH skóry wzrasta do 8-8,5 i co za tym idzie staje się podatna na infekcje. Odtworzenie ochronnego płaszcza może potrwać nawet 24h. W tym czasie skóra jest bezbronna. Jeśli ktoś już koniecznie musi używać mydła to nigdy nie należy zapominać o zastosowaniu toniku na koniec, który przywróci prawidłowe pH.

Często poleca się do pielęgnacji twarzy trądzikowej szare mydło. To prawda szare mydło zawiera ług, który ma właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. Działając dezynfekująco na skórę równocześnie ją wysusza i podrażnia zmieniając jej pH. Cera w pierwszych dniach poprawia się zmiany skórne zasuszają się wydaje się, że jest lepiej, ale to cisza przed burzą. Stosując środki drażniące skórę i wysuszające naskórek, dotyczy to nie tylko mydeł, ale również toników z alkoholem, lekarstw antytrądzikowych, dajemy sygnał skórze jestem sucha nie mam płaszcza ochronnego muszę się bronić i zaczyna się produkcja jeszcze większej ilości łoju. 

W przypadku długotrwałego stosowania środków powierzchniowo wysuszających naskórek dochodzi do takiego stanu, że ujścia gruczołów – pory skóry są ściągnięte (wygląda to początkowo lepiej) a pod powierzchnią gromadzą się ,,wulkany” z wydzieliny łojotokowej, która się pragnie przedostać na zewnątrz. Powstają zaskórniki zamknięte, które gdy nie zostaną prawidłowo i w odpowiednim czasie usunięte przekształcają się w krosty a nawet cysty i blizny. Oczyszczanie takiej cery jest bardzo trudne dla kosmetyczki wymaga mocnego rozpulchnienia i nie rzadko użycia cienkiej igiełki by nakłuć naskórek i w ten sposób dostać się do uwięzionego tam zaskórnika.

Jak więc prawidłowo myć skórę twarzy?

Najlepiej używać do tego celu żeli (mydeł bez mydła) mają one odczyn kwaśny i są dostosowane do danego typu cery. Jeśli robimy demakijaż zmywamy twarz najpierw tłustym mleczkiem lub płynem micelarnym a następnie doczyszczamy twarz żelem i wodą. 

Ważne jest, aby twarz zawsze dobrze osuszyć nie pozostawiać jej nigdy wilgotnej, bo kropelki wody wyciągają wilgoć z naskórka i wysuszają skórę. Dotyczy to również stosowania toników. Tonik powinien być dobrany do danego typu cery. Przy tonikach antybakteryjnych do cery tłustej zwróć uwagę na skład nie może w nim być alkoholu!

Na koniec pielęgnacji nakładamy odpowiednio dobrany krem. Wklepujemy go delikatnie opuszkami nie wykonujemy ostrych ruchów rozciągających naskórek, bo sami sobie robimy krzywdę doprowadzając w przyszłości do zwiotczenia skóry i powstawania zmarszczek. Wpajajmy dobre nawyki prawidłowej pielęgnacji już od najmłodszych lat aby stały się odruchem i zwykłymi czynnościami dnia codziennego.

W razie pytań służę pomocą :) studio@mistic.net.pl – Kasia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz