niedziela, 21 kwietnia 2013

Wiosna! – czas na zabiegi oczyszczające


Zabiegi oczyszczające należą do najczęściej wykonywanych w gabinecie kosmetycznym. Profesjonalne zabiegi oczyszczające mają na celu oczyszczenie skóry ze zrogowaciałego naskórka, wydzieliny łojowej i cząstek brudu zalegających na powierzchni skóry i w ujściach gruczołów łojowych (w porach) oraz jeśli jest taka potrzeba usuwane są także zaskórniki i prosaki. Profesjonalnie i prawidłowo wykonany zabieg oczyszczania twarzy wspomaga leczenie trądziku pospolitego. Ułatwia i przyspiesza ustępowanie zmian potrądzikowych: przebarwień, drobnych blizn i zmniejsza rozszerzone pory oraz łojotok.
Współczesna kosmetyczka dysponuje wielką gamą metod oczyszczania twarzy począwszy od klasycznego oczyszczania mechanicznego, poprzez wszelkiego rodzaju peelingi chemiczne i peeling kawitacyjny a skończywszy na mikrodermabrazji.

Czym się różnią te zabiegi i który dla kogo?

Mechaniczne oczyszczanie należy do najstarszych metod, ale bywa czasem niezastąpiona. Jest to idealna metoda do usuwania zaskórników zamkniętych i otwartych oraz prosaków. Oczyszcza się twarz w jednorazowych rękawiczkach opuszkami palców poprzez higieniczny gazik lub chusteczkę. Wcześniej skóra twarzy przygotowuje się do zabiegu rozpulchniając ją  na ciepło pod parą lub ziołami a w przypadku skór wrażliwych i naczyniowych maseczką aloesową. Po oczyszczaniu twarzy można wprowadzić substancje wspomagające leczenie jonoforezą lub jonoforezą. Wskazana jest dezynfekcja skóry darsonwalem i nałożenie maseczki ściągającej i łagodzącej podrażnienia.

Peelingi chemiczne złuszczają naskórek, usuwają zalegające czopy rogowe i przeciwdziałają tworzeniu się zaskórników, regulują wydzielanie łoju, rozjaśniają przebarwienia i spłycają blizny oraz zmarszczki. W przypadku osób z trądzikiem zaskórnikowym stosuje się go na przemian z oczyszczaniem mechanicznym. Najczęściej stosuje się kwas glikolowy(AHA) lub salicylowy(BHA), które to mają dodatkowo właściwości antybakteryjne. Innym popularnym kwasem jest pirogronowy stosowany do złuszczania cery tłustej i trądzikowej nawet w przypadku występowania stanów zapalnych.

Podczas kuracji kwasami należy stosować fotoprotekcję. Najlepszy okres na wykonywanie tego typu zabiegów jest wiosna i jesień. Wyjątek stanowi kwas migdałowy, który może być stosowany przez cały rok gdyż nie zwiększa wrażliwości skóry na słońce. Ma szerokie spektrum działania i może być stosowany do skóry łojotokowej, ale także wrażliwych i naczyniowych. Złuszczanie po zabiegu jest bardzo delikatne, bardziej zauważalna jest poprawa wyglądu skóry: wygładzenie , zmniejszenie łojotoku i zwężenie porów.
Peeling kawitacyjny oczyszcza skórę z brudu, wydzieliny łojowej i zrogowaciałego naskórka. Fale ultradźwiękowe odbijając się od skóry wytwarzają zjawisko kawitacji i odrywają od powierzchni skory nieporządane zanieczyszczenia. Peeling kawitacyjny jest używany zwykle jako zabieg wstępny przed zabiegami pielęgnacyjnymi dla skóry suchej, naczyniowej i wrażliwej ale również jako zabieg uzupełniający mechaniczne oczyszczanie skóry tłustej lub trądzikowej.

Mikrodermabrazja polega na mechanicznym usuwaniu (ścieraniu) najbardziej powierzchniowych warstw skóry (warstwy rogowej i naskórka). Do najbardziej popularnych należy mikrodermabrazja diamentowa i korundowa. Mikrodermabrazja diamentowa ściera naskórek dzięki specjalnym diamentowym końcówkom i zasysa go. Mikrodermobrazja korundowa bazuje na mikrokryształach sproszkowanego korundu, które zostają wyrzucone z aparatu pod ciśnieniem na powierzchnię skóry. Ścieranie skóry jest wynikiem ,,piaskowania”. Wskazana jest przy rozszerzonych porach, zaburzeniu rogowacenia i pigmentacji, rozstępy i blizny, zmarszczki oraz szara ziemista skóra z cechami fotostarzenia. Mikroderamabrazja stosowana jest również jako peeling przygotowujący skórę do zabiegów kosmetycznych poprawiający absorpcje i co za tym idzie efektywność zabiegu. Mikrodermabrazje stosuje się w przypadku leczenia cery trądzikowej wymiennie z kwasami. 

Po wszystkich zabiegach głęboko złuszczających naskórek wymagane jest unikanie słońca i stosowanie preparatów z wysokim filtrem. Głębokie złuszczanie naskórka otwiera drogę wszystkim preparatom kosmetycznym, które zastosujemy po zabiegu. Zalecane jest stosowanie zaraz po zabiegu dobrych kremów i maseczek gdyż efektywność ich wzrasta kilkukrotnie. Należy również uważać na negatywne czynniki drażniące nie tylko słońce ale również brud, mróz i nadmierny wysiłek fizyczny. Skóra przez jakiś czas jest pozbawiona warstwy ochronnej i obronnej.

W razie pytań służę pomocą :) studio@mistic.net.pl – Kasia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz